Az ellenőrzésnek két oldala van: az aláírás vagy bélyegző műszaki és jogi érvényességét külön kell vizsgálnunk.
Műszaki érvényesség
Az aláírás vagy bélyegző műszaki érvényességét általában egy hitelesítő, hitelességellenőrző alkalmazás segítségével állapítjuk meg. Az alkalmazás automatikusan elvégzi a műszaki ellenőrzési lépéseket, azaz megállapítja:
- az aláírás vagy bélyegző, az ellenőrző adat (nyilvános kulcs) és az aláírt vagy bélyegzett dokumentum összetartozását;
- hogy az ellenőrző adathoz (nyilvános kulcshoz) tartozik-e tanúsítvány;
- hogy az ellenőrző adathoz (nyilvános kulcshoz) tartozó tanúsítvány az aláírás vagy bélyegző elhelyezésének pillanatában érvényes volt-e;
- az ellenőrző adathoz (nyilvános kulcshoz) tartozó tanúsítványon található szolgáltatói aláírás és tanúsítványa (ún. köztes kiadói tanúsítvány) érvényességét;
- és a köztes kiadói tanúsítványt hitelesítő legfelső szintű szolgáltatói tanúsítvány (ún. gyökértanúsítvány) érvényességét és megbízhatóságát.
A tanúsítvány aláírás vagy bélyegzés időpontjában való érvényességének megállapításához szükséges, hogy hiteles információnk legyen az aláírás vagy bélyegző elhelyezésének időpontjáról. Ennek hiányában az ellenőrzés kérdéseket vethet fel, így minden esetben az időbélyeggel ellátott aláírás vagy bélyegző a legmegbízhatóbb.
Amennyiben az időbélyegző érvényessége lejárt, az aláírás vagy bélyegzés időpontja hiteles módon nem állapítható meg. Abban az esetben azonban, ha az aláírt vagy bélyegzett dokumentum egy újabb, úgynevezett archív időbélyeggel is el lett látva az aláírás vagy bélyegző időbélyegzőjének lejárta előtt, az “megőrzi” a hitelességét az eredeti aláírásoknak, bélyegzőknek és időbélyegzőknek.
Az aláírásokhoz vagy bélyegzésekhez és időbélyegzésekhez használt kriptográfiai algoritmusok meggyengülése esetén a dokumentum hitelessége már nem biztosított. A fentiekhez hasonlóan, amennyiben az algoritmusok meggyengülése előtt a dokumentum egy erősebb algoritmussal készült archív időbélyeggel is el lett látva, az “megőrzi” a hitelességét az eredeti aláírásoknak, bélyegzőknek és időbélyegzőknek.
A hitelességnek ez a “megőrzése” az archív időbélyeg érvényességének lejártáig vagy az archív időbélyeg algoritmusának meggyengüléséig érvényes. A hitelesség megőrzéséhez ezekben az esetekben mindig újabb archív időbélyeg szükséges.
A gyökértanúsítvány megbízhatóságát többféleképpen is ellenőrizheti az alkalmazás: vezethet saját listát a megbízható szolgáltatókról, használhatja az operációs rendszer listáját vagy ellenőrizhet az Európai Unió ún. bizalmi listáján az EU Trust List-en is.
Jogi érvényesség
Az aláírás vagy bélyegző jogi érvényességének és elfogadhatóságának megállapításához az alábbiak vizsgálata szükséges:
- az aláírás vagy bélyegző műszaki érvényessége (lásd fentebb);
- az aláíráshoz vagy bélyegzőhöz tartozó tanúsítványt bejegyzett bizalmi szolgáltató bocsátotta-e ki, azaz:
- a kiadó szerepel-e az EU Trust List-en; illetve
- a területileg illetékes bizalmi felügyelet nyilvántartásba vette-e (Magyarországon a bizalmi szolgáltatók felügyeletét az NMHH látja el, nyilvántartása ide kattintva érhető el).
A fentiek teljesülése esetén az aláírás vagy bélyegző rendelkezik joghatással, ugyanakkor az elfogadásához azt is vizsgálni kell, hogy az adott aláírás vagy bélyegző megfelel-e az az adott ügyre vonatkozó előírásnak. Amennyiben pl. egy jogszabály konkrétan minősített aláírást ír elő, akkor a nem minősített aláírás vagy bélyegző, sőt a minősített bélyegző sem fogadható el akkor sem, ha egyébként a műszaki és jogi érvényessége a fentiek szerint rendben van.